Wiadomości

Zasiłek macierzyński trafia także do rodzin gospodarzy. Świadczenia z KRUS

Zasiłek macierzyński  trafia także do rodzin gospodarzy. Świadczenia z KRUS

Na pytania Czytelników odpowiedziała Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

 

Synowa w połowie roku będzie rodzić. Żoną rolnika - czyli mojego syna - jest dopiero od grudnia minionego roku. Czy będzie mogła wystąpić o 1000 złotych na dziecko? Jakie dokumenty będzie musiała przedstawić?

Zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej podlegającej z mocy ustawy lub na wniosek ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz emerytalno -rentowemu, bądź tylko ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu.  

Podstawą do rozpatrzenia uprawnień do zasiłku macierzyńskiego jest złożony do jednostki KRUS wniosek na druku SR -24A (również dostępny na stronie internetowej www.bip.krus.gov.pl) oraz odpis skrócony aktu urodzenia dziecka. Jeżeli Pana synowa podlega ubezpieczeniu w KRUS, to  po urodzeniu dziecka może jak najbardziej wystąpić z wnioskiem o przyznanie prawa do zasiłku macierzyńskiego. 

 

Chcielibyśmy zostać rodzicami i informacja o świadczeniu rodzicielskim może przyspieszyć pewne decyzje. Prowadzimy małe gospodarstwo. Słyszeliśmy, że 1000 złotych można dostać w wybranym przez siebie okresie (oczywiście po narodzinach dziecka). Czy to prawda? 

Prawo do zasiłku macierzyńskiego ustala się od miesiąca urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do zasiłku macierzyńskiego zostanie złożony w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie. 

W przypadku późniejszego złożenia wniosku (powyżej 3 miesięcy od daty urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie, jednak nie później niż w okresie przysługiwania zasiłku macierzyńskiego), prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, jednak nie wcześniej niż od dnia objęcia ubezpieczeniem. 

 

Urodzę trzecie dziecko. Czy w związku z tym będę mogła dłużej pobierać zasiłek macierzyński, po 1000 zł?

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres:

  • 52 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka;
  • 65 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci;
  • 67 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie trojga dzieci;
  • 69 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub przyjęcia na wychowanie czworga dzieci;
  • 71 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub przyjęcia na wychowanie pięciorga i więcej dzieci.

W związku z powyższym, jeżeli urodzi Pani jedno dziecko przy jednym porodzie, zasiłek macierzyński będzie Pani przysługiwał w wymiarze 52 tygodni, licząc od dnia porodu.

 

Mam 60 lat (skończone) i chciałabym otrzymywać częściową emeryturę. Czy mi się należy? Od dziecka pracuję tylko na roli, najpierw w gospodarstwie rodziców, teraz u siebie.

O częściową emeryturę rolniczą może ubiegać się ubezpieczona kobieta, która nie osiągnęła wieku emerytalnego określonego w art. 19 ust. 1a  pkt 26 -85 ustawy z  20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2015 r., poz. 704), czyli urodzona po 31 grudnia 1958 r., jeżeli spełni  łącznie następujące warunki: 

  • podlegania ubezpieczeniu emerytalno - -rentowemu przez okres wynoszący co najmniej 35 lat, z uwzględnieniem okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983 -1990, prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.,
  • osiągnięcia wieku co najmniej 62 lat.

Wysokość częściowej emerytury rolniczej wynosi 50 % kwoty emerytury rolniczej i nie podlega podwyższeniu do kwoty emerytury podstawowej, która obecnie wynosi 880,45 zł. Po osiągnięciu przez osobę uprawnioną do częściowej emerytury rolniczej nominalnego wieku emerytalnego, wskazanego w art. 19 ust. 1a pkt 26-85  ustawy o u.s.r., częściowa emerytura rolnicza podlega z urzędu zamianie na emeryturę rolniczą.

Z uwagi na fakt, że urodziła się Pani przed 1 stycznia 1959 roku (aktualnie ukończony 60 rok życia) nie spełnia Pani warunków do przyznania częściowej emerytury rolniczej.

 

Mama skończy niebawem 75 lat. Czy otrzyma dodatek pielęgnacyjny? Nie ma renty chorobowej. Czy musimy KRUS-owi zgłosić fakt ukończenia 75 roku życia, czy ten dodatek mama otrzyma automatycznie, bez dodatkowych wniosków? Mama zawsze była ubezpieczona w KRUS-ie.

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji  albo ukończyła 75 lat życia. Jeżeli Pana matka pobiera z KRUS emeryturę lub rentę rolniczą w pełnej wysokości, to w miesiącu w którym ukończy 75 lat życia otrzyma wraz z należnym świadczeniem dodatek pielęgnacyjny. 

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje natomiast osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu. Aktualna wysokość dodatku od 1 marca 2015 roku -  208 zł 17 gr miesięcznie. 

Więcej na temat: KRUS, zasiłek macierzyński

Komentarze (4)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.