Wiadomości

Środki ochrony roślin - jak i kto może je stosować?

Środki ochrony roślin - jak i kto może je stosować?

Fot.: pixabay.com

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina rolnikom u progu sezonu i powrotu do prac polowych o kilku aspektach stosowania oprysków.

Przede wszystkim środki ochrony roślin nie powinny zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt oraz środowisku. Należy przeciwdziałać zniesieniu na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków.

 

PIORiN sygnalizuje, że "użytkownicy profesjonalni środków ochrony roślin muszą uwzględniać wymogi integrowanej ochrony roślin". Rolnik - zanim zastosuje chemiczną ochronę roślin - powinien wykorzystać wszystkie inne sposoby ochrony upraw przed agrofagami, żeby ograniczyć stosowane pestycydów, czyli.: 

 • stosować właściwy płodozmian, 
 • wykorzystywać odpowiednie odmiany, 
 • przestrzegać optymalnych terminów siewu i sadzenia, 
 • stosować właściwą agrotechnikę i nawożenie oraz 
 • zapobiegać rozprzestrzenianiu się organizmów szkodliwych. 

 

Obowiązkiem stosującego środki ochrony roślin jest ochrona pożytecznych organizmów, co więcej - stworzenie im korzystnych warunków. Zastosowanie chemicznej ochrony roślin powinno być poprzedzone działaniami monitoringowymi w uprawie oraz podparte odpowiednimi instrumentami naukowymi i doradztwem.

Kalkulator opłacalności stosowania środków ochrony roślin - Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

.

Jakie środki ochrony roślin można stosować? Te ujęte na liście ministerstwa rolnictwa. PIORIN przypomina o konieczności zapoznania się z etykietą i stosowania się do jej zapisów. 

 

Kto jest uprawniony do stosowania środków ochrony roślin? "Osoby stosujące środki ochrony roślin muszą odbyć szkolenia potwierdzone aktualnym, na czas wykonywania zabiegów, zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, lub integrowanej produkcji roślin, lub posiadać inny dokument potwierdzający uprawnienia do stosowania pestycydów", określa Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

 

Jakim sprzętem można stosować środki ochrony roślin? Posiadacze sprzętu do stosowania środków ochrony roślin są zobowiązani do przeprowadzania kalibracji oraz okresowych badań technicznych. Pierwsze badanie nowego sprzętu przeprowadza się nie później niż po upływie 5 lat od zakupu.

 

Dokumentuj wykonane zabiegi. Użytkownik profesjonalny ma obowiązek prowadzenia i przechowywania przez 3 lata dokumentacji dotyczącej wykonanych zabiegów. Musi ona zawierać: nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania i zastosowaną dawkę, obszar i uprawy, na których użyto środek. To jeszcze nie koniec. W dokumentacji należy podać sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin - określić co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.

 

Stosowanie środków ochrony roślin bez spełnienia powyższych wymogów podlega karze grzywny. 

 

Obowiązkowym badaniom podlegają: 

 • opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe;
 • opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne sadownicze;
 • opryskiwacze wyposażone w belkę opryskową montowane na pojazdach kolejowych;
 • sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin montowany na pojazdach kolejowych;
 • urządzenia przeznaczone do zaprawiania nasion, inne niż przemysłowe; 
 • instalacje przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania w szklarniach lub tunelach foliowych; 
 • sprzęt samobieżny lub ciągnikowy przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu;
 • sprzęt agrolotniczy;
 • sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku, inny niż wymieniony nie będący opryskiwaczem ręcznym lub plecakowym, którego pojemność zbiornika przekracza 30 litrów.

Źródło: PIORiN

Więcej na temat: środki ochrony roślin, opryski

Komentarze (3)

 • ~kamila 2016-03-15, 15:07

  Instytutu Ochrony Roślin w Chinach przekazał prawa własności do technologii biologicznego zwalczania patogenów roślin. Firma Arysta LifeScience stała się wyłącznym globalnym - z wyjątkiem Chin dystrybutorem technologii wykorzystujących białka w ochronie roślin przed patogenami http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/technologie-biolo...

 • ~Michaiłowicz 2016-03-21, 20:05

  Fajny artykuł, sporo przydatnych rzeczy jest do wykorzystania. Ja w tamtym roku miałem bardzo duży kłopot z chwastami jednoliściennymi, zwłaszcza miotła zbożowa dała mi we znaki. Uodporniła się na stosowane wcześniej środki. Pomógł robiony na wiosnę oprysk axialem 50, który został zrobiony po ustąpieniu przymrozków. Efektem było właśnie lato pierwsze od wielu sezonów w ogóle bez tego chwasta.Michaił

 • ~Marcin 2016-03-22, 19:21

  Ano, trzeba się pilnować, kontrola to nie za fajna sprawa. :/ u mnie w okolicy lubią czepiać się płodozmianu .jeśli chodzi o samo zwalczanie chwastów to rzeczywiście axial daje radę z miotłą. mogliby jeszcze ludzie z syngenty pomyśleć o czymś takim na jedno i dwuliścienne chwasty.

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.