Wiadomości

Rolniczy handel. Za nieprzestrzeganie przepisów - kary. Według KRIR - za słone

Rolniczy handel. Za nieprzestrzeganie przepisów - kary. Według KRIR - za słone

Fot.: pixabay.com

Od 200 zł do ... 15 tys. zł za za niespełnianie wymogów weterynaryjnych przy produkcji zwierzęcej, która ma trafić do sprzedaży bezpośredniej? Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, to nie jest rozsądne rozwiązanie. Samorząd rolniczy podkreśla, że przewidziane kary nie powinny być ujęte w widełkach. I, że są nieadekwatne do ewentualnych przewinień gospodarzy.

 

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

Prowadzicie rolniczy handel detaliczny? Postawiliście na sprzedaż bezpośrednią? Trzeba pamiętać - nieprzestrzeganie przepisów weterynaryjnych może sporo kosztować. To przykładowe kary, które zostały ujęte w projekcie rozporządzenia resortu rolnictwa:

  • wprowadzenie na rynek mięsa pochodzącego z produkcji na użytek własny: 1 tys. zł - 5 tys. zł
  • niespełnianie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa na użytek własny: 100 zł - 2 tys. zł
  • niespełnianie wymogów weterynaryjnych przy produkcji zwierzęcej przeznaczonej do sprzedaży bezpośredniej: 200 zł - 15 tys. zł

 

Według rolniczego samorządu, takie widełki nie są dobrym rozwiązaniem i budzą szereg wątpliwości. - Brak ujęcia przesłanek, jakimi powinien kierować się organ administracji państwowej przy wymierzaniu kary przy jednoczesnym wprowadzeniu zakresu kar „od…do…” sprawia, że prawo będzie stosowane niejednolicie w przypadku identycznych stanów faktycznych - wyjaśnia KRIR. Ponadto, kto nie będzie zgadzał się z wysokością nałożonej kary, będzie miał nie lada problem z rzeczowym odwołaniem. 

 

- Wysokość kar, naszym zdaniem, powinna być w głównej mierze uzależniona od skali i wielkości produkcji. W wielu przypadkach jest ona nadmierna i nieadekwatna do wagi naruszeń, może doprowadzić do bankructwa małych gospodarstw - podkreśla Krajowa Rada Izb Rolniczych.

 

KRIR postuluje, aby zamiast widełek, postawić na jednolite sumy. Albo ująć kryteria, jakie będą brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości kary. Tak, jak w przypadku rozporządzenia o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt .

 

Zobacz również: Rolnik wyjdzie z szarej strefy. Sprzedaż bezpośrednia od stycznia 2017

 

KRIR liczy na zorganizowane w tej sprawie spotkania w ministerstwie rolnictwa. 

 

Po prawej stronie znajdziecie rozporządzenie ministra w sprawie wysokości kar za naruszenia przepisów o produkcji zwierzęcej

Źródło informacji: krir.pl

Więcej na temat: KRIR, sprzedaż beezpośrednia

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.