Wiadomości

Resort uspokaja: W styczniu wypłata 3,5 mld zł zaległych płatności bezpośrednich

Ryszard Zarudzki podkreślił podczas konferencji prasowej, że tempo realizacji harmonogramu wypłat to efekt nieprzygotowania systemu informatycznego

Fot.: minirol.gov.pl

Ryszard Zarudzki podkreślił podczas konferencji prasowej, że tempo realizacji harmonogramu wypłat to efekt nieprzygotowania systemu informatycznego

Gospodarze żalą sią na opóźnienia wypłat płatności bezpośrednich. Na końca grudnia wypłacono polskim rolnikom 2,9 mld zł. To zaledwie 20,24 proc. całkowitej koperty finansowej za 2015 rok (14,49 mld zł).

 

Płatności bezpośrednie były tematem dzisiejszej (21.01) konferencji Ryszarda Zarudzkiego, wiceministra rolnictwa. Resort przyznaje, przewidywany harmonogram wypłat mieści się w dopuszczalnych prawem terminach, ale tempo realizacji nie jest zadowalające. Efekt nieprzygotowania systemu informatycznego, niedotrzymania umów i zobowiązań. Zarudzki wskazał, że do opóźnienia przyczyniły się zaniechania poprzedniego kierownictwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

- O problemach wykonawca poinformował pismem z 18 listopada 2015 roku, czyli na dzień przed objęciem przeze mnie funkcji podsekretarza stanu, nie są to jednak szczegóły, które interesują rolników - podkreślił wiceminister.  

 

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

Od 16 października do 30 listopada ok. 1,071 mln rolników otrzymało 2,68 mld zł. 50-procentowe zaliczki były wypłacane na poczet jednolitej płatności obszarowej, płatności dodatkowej, płatności do roślin wysokobiałkowych i do owoców miękkich. Na początku grudnia miały popłynąć do gospodarzy wypłaty bezpośrednie w pełnej wysokości. Jak to wyglądało w praktyce? Sumę 253,9 mln zł wypłacono 251,4 tys. rolników. 

 

- Rolników interesuje to czy otrzymają należne im środki na konto, tym bardziej, że za nimi bardzo trudny rok, w którym wielu z nich dotknęła susza oraz trudna sytuacja na rynkach rolnych. Dlatego podjęliśmy szybkie decyzje - powiedział Ryszard Zarudzki.

 

Harmonogram wypłat:

styczeń  - 3,5 mld zł dla ok. 500 tys. rolników. Do końca stycznia płatności otrzyma ok. 751 tys. rolników (55 proc. rolników ubiegających się o wsparcie za 2015 r.), na łączną kwotę 6,433 mld zł, co stanowi 44,4 proc. całkowitej kwoty płatności bezpośrednich

luty - 1 mld zł, dla ok. 100 tys. rolników. Ogółem do końca lutego płatności otrzyma 850 tys. rolników na łączną kwotę 7,433 mld zł, co stanowi 51,3 proc. całkowitej koperty finansowej

marzec  - 3 mld zł dla ok 300 tys. rolników. Łącznie do końca marca 2016 r. płatności otrzyma 1 150 tys. rolników na kwotę 10,4 mld zł, co stanowi ok. 72 proc. całkowitej koperty finansowej.

kwiecień - czerwiec  – pozostała kwota (3,7 mld zł dla ok. 200 tys. rolników).

 

Źródło: minirol.gov.pl

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.