Wiadomości

Przetwórcy ubiegają się o ponad miliard złotych

Wnioski o pomoc dla przetwórców były przyjmowane do 30 grudnia

Fot.: pixabay.com

Wnioski o pomoc dla przetwórców były przyjmowane do 30 grudnia

Według ostatnich szacunków ARiMR-u, przetwórcy z branży rolno-spożywczej zgłosili 532 wniosków o finansowe wsparcie. Ubiegają się oni o nieco ponad 1 mld zł. Dane mogą się jednak zmienić, gdyż część osób wysłała swoje wnioski drogą pocztową. 

 

- Nie pomyliliśmy się przewidując tak duże zainteresowanie otrzymaniem pomocy na realizację inwestycji przez branżę przetwórstwa produktów rolnych - tak podsumował nabór Dominik Kocon, zastępca dyrektora Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych.

 

Kto może liczyć na pieniądze? O tym zadecyduje punktacja. - Minimalna liczba punktów, które trzeba uzyskać żeby kwalifikować się do otrzymania pomocy, w przypadku zakładów przetwórczych wynosi 6,5 pkt. - informuje ARiMR.

 

Punkty będą przyznawane m.in. za: 

  • przynależność do grupy lub organizacji producentów rolnych ich związków czy zrzeszeń,
  • działalność pod szyldem spółdzielni,
  • ochronę środowiska naturalnego,
  •  uczestnictwo w unijnych lub krajowych systemach jakości
  • działalność na terenach objętych bezrobociem
  • przetwarzanie produktów ekologicznych

 

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

O dofinansowanie mogli starać się zakłady, które postawiły na przetwórstwo rolno-spożywcze, ale i przedsiębiorstwa zajmujące się wprowadzaniem do obiegu artykułów spożywczych. 

 

Finansowe wsparcie zostanie udzielone w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój" należącego do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Na pomoc przeznaczono 693  mln euro.

 

Maksymalnie wsparcie wyniesie 50 proc. Wysokość pomocy, jaką można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014 - 2020, jest uzależniona od tego, kim jest dany beneficjent. W przypadku przedsiębiorstwa zajmującego się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych, wyniesie do 3 mln zł. Jeśli o wsparcie ubiega się przedsiębiorstwo, które jest związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów, może ono liczyć maksymalnie na 15 mln zł. Z kolei 300 tys. zł to górna granica dofinansowania w przypadku rolników, domowników i małżonków rolników rozpoczynających działalność. 

Więcej na temat: PROW, dofinansowanie, przetwórstwo

Komentarze (1)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.