Wiadomości

Polowanie? Najpierw wizyta u psychiatry. Apel ekologów do prezesa PiS-u

Polowanie? Najpierw wizyta u psychiatry. Apel ekologów do prezesa PiS-u

Fot.: Piotr Krzyżanowski Polskapress

Ekolodzy apelują do Jarosława Kaczyńskiego - projekt Prawa Łowieckiego nadaje się do ... kosza. I przekazują do siedziby Prawa i Sprawiedliwości ponad 50 tys. podpisów w tej sprawie.

 

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

Obowiązek okresowych badań okulistycznych, psychologicznych i psychiatrycznych dla myśliwych, odsunięcia polowań od domów, wprowadzenia zakazu udziału dzieci w polowaniach, wprowadzenia zakazu polowań zbiorowych i dokarmiania zwierząt, oraz strzelania toksyczną dla środowiska amunicją ołowianą. Tych punktów - zdaniem ekologów - brakuje w nowelizacji. Podkreślają oni, że przyjęcie projektu doprowadzi do kolejnych konfliktów. 

 

Przypomnijmy. W grudniu zeszłego roku powołano podkomisję do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy Prawo łowieckie. Właśnie wczoraj (9.01) miała ona obradować. Posiedzenie przełożono jednak na dzisiaj.

 

- Prezes Kaczyński wielokrotnie podkreślał swoją sympatię do zwierząt, dlatego mamy nadzieję, że nie pozwoli na przyjęcie ustawy, która uderzy w ich dobrostan - apeluje Cezary Wyszyński z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!

 

- Prace nad nowelizacją zaczęły się już w 2014 roku, jeszcze za rządów koalicji PO-PSL. Akcja „Stop Rzeczpospolitej Myśliwskiej” nie ma wymiaru politycznego lecz obnaża ponadpartyjny układ lobby myśliwskiego, które pisze ustawę dla swoich z pogwałceniem tak podstawowych praw obywateli, jak swobodny dostęp do lasów czy prawo do decydowania o wykorzystaniu własnej ziemi - podkreśla Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

 

Wśród proponowanych zmian nowelizacji jest większy nadzór ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim (sprawozdania dla szefa resortu z wykonania rocznych planów łowieckich). Kolejna kwestia, możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy kołu, które nie zrealizuje rocznego planu na poziomie co najmniej 80%. w każdym z trzech następujących po sobie lat. Według wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014, Prawo Łowieckie nie uwzględniło należycie prawa właścicieli gruntów. Chodziło o to, by mieli większy wpływ na włączenie ich terenów do obwodów łowieckich.

 

Na swoim koncie na Twitterze, Sławomoir Izdebski (przewodniczący OPZZRiOR) napisał: Po spotkaniu z premierem Morawieckim jesteśmy bliscy powołania Narodowej Rady Łowieckiej wg ustawy naszego projektu - oszczędzi budżetowi pół miliarda zł.

 

Źródła: pracownia.org.pl, Twitter

 

Więcej na temat: prawo łowieckie

Komentarze (9)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.