Wiadomości

Podwyżka cen paliwa a rolnictwo: opłata drogowa wpłynie na ceny produktów rolnych

Wprowadzenie nowej opłaty drogowej to podwyżka cen paliw

Fot.: Polska Press

Wprowadzenie nowej opłaty drogowej to podwyżka cen paliw

Wprowadzenie nowej opłaty drogowej to podwyżka cen paliw

Efektem wprowadzenia nowej opłaty drogowej będzie podwyżka cen paliw, która może negatywnie wpłynąć na rolnictwo. To z kolei odbije się najpewniej na cenach żywności.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktora Szmulewicza.
 

- 25-groszowa podwyżka jest podwyżką dość dużą - mówi nam Wiktor Szmulewicz. - Wnioskujemy o zrekompensowanie tego rolnikom poprzez podniesienie dopłaty do paliwa rolniczego. Zwróciliśmy się z takim wnioskiem do ministra rolnictwa.


- Czy wzrośnie koszt żywności? Cóż, nas nikt o to nie pyta. Ceny żywności podyktowane są cenami surowców w świecie. Gdy jednak u nas rosną koszty o 25 groszy z tytułu droższego paliwa, przekłada się to na pewien procent wzrostu cen. Jeżeli nikt nie przychyli się do naszej prośby wzrosną koszty rolnicze i staniemy się po prostu mniej konkurencyjni - dodaje.

Podwyżka cen paliw a producenci żywności

- Dzisiaj jesteśmy konkurencyjni w świecie, ponieważ nasze produkty są trochę tańsze i dobrej jakości. Dlatego możemy sprzedawać nadwyżki naszej żywności, głównie na rynki Europy Zachodniej. Jeżeli jednak będą podnoszone koszty rolnicze, a wnioskujemy że tak się stanie w przypadku wprowadzenia tego podatku, to niech rolnicy dostaną dopłatę. Nie komentuję tutaj, czy samo wprowadzenie tego podatku jest słuszne, czy nie. 


- Jako producenci żywności nie mamy zbyt dużego wpływu na jej ceny. Jednak w normalnych warunkach ekonomicznych z pewnością mogą one wzrosnąć z tytułu zwiększonych kosztów produkcji. Paliwo nie jest tu wykorzystywane tylko u nas, do produkcji rolnej, ale także do transportu samej żywności. Wszystko to przełoży się na ceny na półkach - podsumowuje Szmulewicz.

Komentarze (3)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.