Wiadomości

Miliony euro na walkę z chorobami zwierząt. Ile na zwalczanie ptasiej grypy?

Miliony euro na walkę z chorobami zwierząt. Ile na zwalczanie ptasiej grypy?

Fot.: pixabay.com

Sprawdźmy, jakie środki są zarezerwowane na na walkę z chorobami zwierząt w Unii Europejskiej.

 

Na ten rok UE wyasygnuje około 165 mln euro. Część pieniędzy trafi także na wspieranie badań nad szkodnikami roślin. Do 131 programów weterynaryjnych (monitorowanie, kontrola i zwalczanie chorób) trafić ma 150 mln euro. Około 56 mln euro ma pomóc w walce z gruźlicą bydła. Do 9,3 mln euro zmniejszono środki na walkę z chorobami wywoływanymi przez priony, tj. gąbczastą encefalopatią bydła (BSE) oraz trzęsawką owiec. Fundusze na zwalczanie brucelozy bydła wyniosą 9,6 mln euro, a brucelozy owiec i kóz 9,4 mln euro. Około 8 mln euro przeznaczono na programy związane ze zwalczaniem tzw. choroby niebieskiego języka. Jeśli chodzi o wściekliznę - 25 mln euro.

Na walkę z klasycznym pomorem świń oraz afrykańskim pomorem świń przeznaczono odpowiednio około 2 mln euro oraz 9,6 mln euro. Na zwalczanie ptasiej grypy u drobiu i dzikich ptaków - ponad 2 mln euro.

 

Sprawdź też: Ptasia grypa w Kujawsko-Pomorskim po raz trzeci! Teraz w Kruszwicy

 

Ponadto, Unia Europejska przeznaczy niemal 19 mln euro na  walkę z chorobami odzwierzęcymi (salmonelloza u kur hodowlanych i niosek, a także brojlerów i indyków).

 

Jak dowiadujemy się z ostatniego raportu FAMMU/FAPA,  Unia będzie finansować programy zwalczania chorób zwierzęcych w wysokości 50%, z możliwością podniesienia pokrycia kosztów do 75% lub 100% w przypadku nadzwyczajnych sytuacji.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: Komisji Europejskiej 

Więcej na temat: UE, choroby zwierząt, ptasia grypa

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.