Wiadomości

Kujawsko-Pomorskie ekoprodukty na targach w Norymberdze

Kujawsko-Pomorskie ekoprodukty na targach w Norymberdze

Fot.: pixabay.com, AGW

Od dziś do niedzieli 18 lutego w Norymberdze w Niemczech trwają XXVIII Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach.

Od 15 lutego Norymberga jest europejską stolicą ekologicznej żywności. To jedna z największych imprez targowych poświęconych certyfikowanym produktom ekologicznym, a swoją reprezentację ma tam województwo kujawsko-pomorskie. 
 

"Wizyta na BioFachu to świetna okazja do podtrzymywania i nawiązywania nowych relacji handlowych. Rolnicy z Kujawsko-Pomorskiego produkujący metodami ekologicznymi i przetwórcy takiej żywności starają się korzystać z tej okazji i wystawiają się na tej prestiżowej imprezie", przekonuje Departament Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
 

W edycji 2016 targów swoją ofertę przedstawiało ponad 2,3 tys. wystawców, zwiedzających było 48,5 tys. osób


Wśród wystawców z Kujawsko-Pomorskiego znajdą się w Norymberdze ze swoimi produktami:

  • wytwórnia makaronu „BIO” - Pokrzydowo, powiat brodnicki,
  • przetwórnia ekologiczna owoców i warzyw „Bio Food” sp. z o.o. - Ciechocin, powiat golubsko-dobrzyński,
  • producent żywności ekologicznej „Biohurt” - Pokrzydowo, powiat brodnicki,
  • producent słodyczy „Ekoflorka” – Toruń;
  • „Ekopiekarnia” - Toruń,
  • rolnicy oraz wytwórcy zrzeszeni w Kujawsko-Pomorskim Stowarzyszeniu Producentów Ekologicznych EKOŁAN

 Regionalne stoisko będzie częścią polskiej ekspozycji zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


 Odwiedziny na targach to nie jedyny cel wizyty Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych „Ekołan”, które zorganizowało też wizytę studyjną. W planie jest blok seminaryjny na temat organizacji systemu rolnictwa ekologicznego i rynku produktów ekologicznych w Niemczech. Odwiedzą gospodarstwo rodzinne regionu Frankonii, które specjalizuje się w uprawie tradycyjnych, starych odmian drzew owocowych oraz warzyw i chmielu. Drugie seminarium tematyczne odbędzie się w browarze klasztornym Brauerei Klosterbrau. 
 

Pierwsze gospodarstwa ekologiczne w Polsce powstały ponad 20 lat temu. Dziś jest ich 385 oraz 18 ekologicznych przetwórni żywności.


 "Przygotowanie stoiska regionalnego oraz organizacja wizyty studyjnej dla czterdziestoosobowej grupy naszych producentów rolnych i spożywczych jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-20120", zaznacza urząd.

Więcej na temat: Norymberga, eko, Ekoprodukty

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.