Wiadomości

Jak sprawdzić przezimowanie zboża? Zrób test [instrukcja]

Jak sprawdzić przezimowanie zboża? Zrób test [instrukcja]

Fot.: Agata Wodzień

Na polach zrobiło się żółto-brązowo. Czy to już znak, że takie uprawy nadają się tylko do zaorania? Pytamy o to Adama Piszczka, doradcę rolniczego z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. 


Pokazujemy doradcy kilka zdjęć zrobionych na jednym z pól powiatu toruńskiego. - Ze zdjęć wynika że plantacja zboża wymarzła, jednak nie można na pierwszy rzut oka podejmować radykalnych decyzji „zaorać plantację” . W lutym podejmowanie jakiejkolwiek decyzji jest niezasadne - tłumaczy Adam Piszczek.

 

Jak możemy sprawdzić czy nasze uprawy mają jeszcze szansę na przetrwanie? - Przed podjęciem jakichkolwiek działań powinno się przeprowadzić dokładną lustrację w różnych częściach pola. Jednym ze sposobów dających jasny obraz sytuacji jest przeprowadzenie małego doświadczenia, czyli test oceny przezimowania zbóż metodą torsów - wskazuje doradca.

 

Jak rolnik może przeprowadzić taki test? - Polega on na pobraniu materiału roślinnego z plantacji z kilku miejsc które faktycznie budzą sporo zastrzeżeń. Ilość pobranych do analizy roślin to około 20 sztuk z każdego miejsca. Przy pobieraniu należy zwrócić uwagę by nie zniszczyć węzła krzewienia. Dokładnie usunąć resztki gleby z systemu korzeniowego. Następnie ostrym nożem lub nożyczkami odcinamy 1,5 cm nad węzłem krzewienia. Tak przygotowane próbki kładziemy na tackę, którą wykładamy ligniną namoczoną wodą i przykrywamy z góry innym naczyniem. Odkładamy całość na dobę w temperaturze około 22 stopni C. Po dobie możemy ocenić próbki i podzielić na kategorie:

  • bez przyrostu,
  • do 4 mm przyrostu, rośliny słabe,
  • 5-9 mm, rośliny dobrze zimujące,
  • 10 mm, rośliny bardzo dobrze zimujące.

Na podstawie wykonanej próby można ocenić przezimowanie zbóż ozimych - kończy Piszczek. 

 

Przezimowanie zbóż

Przezimowanie zbóż

Fot. AGW
 

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.