Wiadomości

Hodowcy z Kujawsko-Pomorskiego też się boją ASF

Hodowcy z Kujawsko-Pomorskiego też się boją ASF

Fot.: Lucyna Talaśka-Klich

- Róbmy wszystko, by afrykański pomór świń nie dotarł do naszego województwa - apeluje rolnik z pow. żnińskiego. - Proszę właścicieli małych gospodarstw, by także ci, którzy mają po kilka świń przestrzegali zasad bioasekuracji. 

 

Przypominamy: Ferma na tysiąc świń, chlewik na dwie sztuki. ASF krąży w zatrważającym tempie


Gospodarz nawiązuje do ostatnich przypadków ASF-u stwierdzonych w małych gospodarstwach. Pięćdziesiąte pierwsze ognisko ASF (dwudzieste ósme w tym roku) - w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5 świń, położonym w gm. Mońki (w woj. podlaskim) - podaje Główny Inspektorat Weterynarii. Zaś pięćdziesiąte drugie ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie (w gm. Janów Podlaski, w woj. lubelskim), w którym utrzymywano tylko 2 świnie. Gospodarstwa te są położone w obszarze zagrożenia. 


Ministerstwo rolnictwa informuje, że rozporządzenie reguluje kwestie wprowadzenia dodatkowych środków dla gospodarstw utrzymujących świnie na obszarach objętych ograniczeniami. 

 

Zmiany dotyczą głównie:
- ograniczenia w skarmianiu świń trawą i ziarnem oraz używaniu w pomieszczeniach dla świń słomy – pochodzących z obszarów zagrożenia i obszarów objętych ograniczeniami; 
- obowiązek prowadzenia dokumentacji, na podst. której możliwe będzie określenie, jakie środki transportu i kiedy wjeżdżały na teren gospodarstwa; 
- doprecyzowuje wymagania dot. mat dezynfekcyjnych (by maty zapewniały właściwe zabezpieczenie gospodarstwa);
- w przypadku świń utrzymywanych w systemie otwartym dodany został obowiązek otoczenia wybiegów podwójnym ogrodzeniem. 

 

Tutaj znajdziesz całe rozporządzenie

 

Jak roznosi się afrykański pomór świń? Wyjaśnia wojewódzki lekarz weterynarii:

Więcej na temat: ASF

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.