Wiadomości

ARiMR sprawdzona - audyt wykazał nieprawidłowości. Jakie?

ARiMR sprawdzona - audyt wykazał nieprawidłowości. Jakie?

W ciągu ostatnich 8 lat w samej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznano 281 mln złotych nagród. Takie dane wypływają z audytu przeprowadzonego w ARiMR. Jego wyniki w środę (2 marca) podczas konferencji prasowej przedstawił Daniel Obajtek, obecny prezes Agencji. 

Jednym z podstawowych "grzechów" ostatniego okresu w ARiMR jest system informatyczny na dopłaty za 2015 r., który został zlecony przez poprzednie kierownictwo Agencji z rocznym opóźnieniem, podał Obajtek. "Zgodnie z umową podpisaną przez poprzednie kierownictwa ARiMR system informatyczny miał być gotowy na 18 listopada 2015 roku. Aneks podpisany przez poprzedniego prezesa ARiMR przesuwał wykonanie systemu IT na 22 lutego 2016 roku", czytamy w informacji Agencji.

 

- Gdyby ten termin nie został zakwestionowany, pierwsze wypłaty pełnych należności byłyby możliwe dopiero w marcu tego roku - mówił prezes ARiMR. Te ustalenia zostały zakwestionowane i na podstawie kolejnych aneksów do umowy z wykonawcami system powstaje etapami. Obajtek zapewniał jednocześnie, że dopłaty nie są zagrożone.

 

Z audytu przeprowadzonego w rolniczej agencji wynika m.in., że jest w niej magazynowany i nie użyty od czasu zakupu sprzęt komputerowy za około 2 mln złotych, a także sprzęt serwerowy za ponad 843 tys. złotych, który nieużywany stracił już gwarancję.  

Poprzednie kierownictwo ARiMR w latach 2008-2015 przeznaczyło 281 milionów złotych na nagrody, blisko 54 mln złotych na szkolenia i ponad 36 mln złotych na działalność promocyjno - informacyjną.

Tzw. działalność promocyjna była szczególnie kosztowna w okresach kampanii wyborczych i polegała na działaniach wizerunkowych promujących rządzące wówczas partie - odnotowuje dalej Agencja.

 

Daniel Obajtek zdecydował, że środki na promocję w 2016 r. zapisane w budżecie Agencji jeszcze przez poprzedników, będą wydatkowane "na luksusowe gadżety dla działaczy i prominentów, lecz w formie zakupionych zestawów edukacyjnych trafią do wiejskich przedszkoli".

 

Obajtek od 27 listopada 2015 pełnił obowiązki prezesa ARiMR, następnie 23 stycznia 2016 został powołany przez premier Beatę Szydło na stanowisko prezesa. 

Źródło: ARiMR

Komentarze (10)

 • ~Pol 2016-03-02, 15:51

  No to wiesniaki zabezpieczyli sie na czas rzadów PISu,Prokurator ma duze pole do działania.

 • ~dareknar 2016-03-02, 21:09

  PSL to taka śmieszna partyjka ,która dobrze wie po co idzie się do polityki. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ŁAPACH PSL w rządzie Tuska i Kopacz też miała tam ludzi z PSL ,którzy CHAPALI ILE WLEZIE w ramach rządu PO-PSL.  PSL to taka chłopska partia -myśląca po chłopsku. 

  Im więcej worków ze zbożem zagarnę -tym lepiej...

 • ~Wiesiek z Kleosina 2016-03-02, 16:30

  Artykul pełny kłamstw i oszczerstw, ostatnio miałem dostać marną premie 5 klocków i prezes zablokował, to te "Pisiaki" napewno to zrobiły, już my się policzymy..

 • ~bul 2016-03-02, 16:59

  Gumofilce se za to kupio.

   

 • ~Baba 2016-03-02, 23:09

  Nie wierzę w rzetelność tych audytów. Przecież sami sobie je piszą to wiadomo że będą oczerniać poprzedników.

   

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.